Lifestyle, Scouting

Sprawności naszych Mam

W najbliższy wtorek (26 maja) obchodzimy wszystkim znany Dzień Matki – jest to święto, które powstało i obchodzone jest po to, by wyrazić szacunek oraz wdzięczność naszym Mamom. Pomyśleliśmy, że to świetny czas, żeby zastanowić się, skąd w ogóle wzięło się to święto i jaką rolę odgrywają Mamy w naszej harcerskiej rzeczywistości.

Skąd się wziął Dzień Matki?

Początków tego święta można dopatrywać się już w starożytności, kiedy to Rzymianie i Grecy otaczali kultem tzw. boginie – matki. Jednak najbardziej zbliżoną formą aktualnego święta, był zwyczaj o nazwie niedziela u matki charakterystyczny dla XVII – wiecznej Anglii. Święto to wypadało raz do roku – polegało na modlitwie, a także podarowaniu matkom słodyczy lub kwiatów, w zamian za błogosławieństwo wychowania. W Stanach Zjednoczonych początkiem tego święta były ustanowione Dni Matczynej Pracy, które na początku XX w. (po kilku modyfikacjach) stały się Dniem Matki. Przed wojną w Polsce, ten dzień był organizowany przez Polski Czerwony Krzyż, a data prawdopodobnie nie była stała.  Ale dlaczego wspominam o historii tego święta? Dlatego, że głównym celem jego powstania było dostrzeżenie pracy, jaką wykonuje każda mama i okazanie wdzięczności za trud włożony w wychowanie. Czy w obecnym biegu nie zapominamy przypadkiem o okazaniu wdzięczności tak po prostu, abstrahując od wymyślnych prezentów?

Mama z rękawem pełnym sprawności

Wertując plakaty Loesje natrafiłam kiedyś na hasło “Nie wierzę w superbohaterów, wierzę w moją mamę!”. No i racja – przecież nasze mamy to superbohaterki. W kontekście harcerstwa, można powiedzieć, że nasze mamy mają już wszystkie sprawności! To kuchmistrzynie, świetne logistyczki, mistrzynie gier, a także świetne organizatorki, panie domu, ogrodniczki i wiele innych! Nasze mamy każdego dnia stają na głowie, rezygnując czasem ze swoich planów, byśmy się rozwijali, spełniali marzenia oraz byli po prostu zdrowi i szczęśliwi! Nawet jeśli masz już dużo lat i zaangażowanie Twojej mamy nie jest już tak widoczne w każdym momencie, to przypomnij sobie kilka rzeczy…

Kto poświęcał czas, by zawozić Cię na zbiórki lub z nich odbierać? Kto odkładał pieniądze z myślą o Twoim udziale w wymarzonym obozie harcerskim?  Czy pamiętasz, kto z cierpliwością wybierał z Tobą Twój pierwszy plecak lub śpiwór na biwak? Kto robił kanapki na harcerskie wypady i przygotowywał przepyszny obiad, gdy należało wrócić z obozu? A kiedy na harcerskim wyjeździe trwała właśnie przygoda Twojego życia i nawet nie po drodze było Ci myśleć o domu – Twoja mama z pewnością zastanawiała się, czy u Ciebie wszystko w porządku, czy nie tęsknisz za bardzo i jak odnajdujesz się w grupie. 

Duma Mamy

Mamy w naszym harcerskim kontekście nie są całkiem niewidoczne, wręcz przeciwnie – są cichymi superbohaterkami, tylko wystarczy zdać sobie z tego sprawę. Wspierają nas, pozwalają spełniać marzenia i obserwują uważnie nasze kroki w samorozwoju, wierząc wbrew powszechnemu przekonaniu, że harcerstwo to nie tylko zabawa. Bardzo często to, co robimy w harcerstwie jest dla nich powodem do dumy i choć może nie wiesz, często opowiadają swoim koleżankom, co ostatnio robisz lub w co się angażujesz. A najpiękniejsze, choć często niedostrzeżone, jest to, że to kim jesteś, w dużym stopniu wynika z tego, co dała Ci Twoja mama i jakie decyzje podjęła.  

Prezent na Dzień Matki?

Jeśli zastanawiasz się, co jest najlepszym prezentem na Dzień Mamy – odpowiedź jest prosta: Twoja wdzięczność i okazanie jej. Raczej żadna mama nie oczekuje wdzięczności, bo to co robi jest dla niej instynktowne i naturalne, ale to wcale nie znaczy, że nie możesz jej zaskoczyć! W tym roku warto może skupić się na chwilach i wspomnieniach niż tylko na prezentach? Co możesz zrobić?

  • Napisz list, w którym opiszesz, za co jesteś wdzięczna/y swojej Mamie.
  • Przygotuj śniadanie i zjedzcie je wspólnie rozmawiając.
  • Wyręcz Ją w codziennych obowiązkach.
  • Powspominajcie i porozmawiajcie o Jej macierzyństwie (np. przeglądając stare zdjęcia).

Proste? No jasne, bo przcież w Dzień Matki chodzi o najprostsze rzeczy! Spędź z Nią chwilę w ciągu dnia i poświęć czas na zrozumienie miłości, którą Cię darzy i celebrowanie tej wyjątkowej relacji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *