Lifestyle, Scouting

W drużynie, ale z domu

W zeszłym tygodniu (11 marca) harcerski świat obiegła informacja, że praca śródroczna Związku Harcerstwa Polskiego została zawieszona do 31 marca. W tym samym czasie zadecydowano o zamknięciu szkół oraz uczelni. Wszystko po to, by zapobiegać zbyt szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W tym szczególnym czasie harcerstwo nie „idzie w odstawkę”, zwłaszcza jeśli chodzi o postawę niesienia bezinteresownej pomocy, czy pogodę harcerskiego ducha! Znajdujemy się w sytuacji, która dopadła nas nagle i ciężko było ją jednoznacznie przewidzieć, ale teraz nie należy do nas martwienie się – trzeba działać jak zwykle. Dzisiaj podpowiemy Wam, w jaki sposób możecie przeprowadzać zdalne zbiórki i aktywności dla swoich harcerzy.

Poszperaj w Internecie

Uczelnie i szkoły zostały zamknięte, a przed nami nie jawi się wizja szybkiego powrotu na zbiórki. Oczywistym jest, że Internet od zawsze był dla nas kopalnią inspiracji i nierzadko ratunkiem w alarmowych sytuacjach, ale nigdy wcześniej nie był aż tak wielkim sprzymierzeńcem nas harcerzy! W Internecie znajdziesz obecnie mnóstwo przedsięwzięć – od darmowej praktyki yogi, przez zwiedzanie muzeów, po webinaria i kursy online. Wykorzystaj to!

Przede wszystkim: wesprzyj rodziców harcerzy

Jeśli jesteś drużynowym zuchowym lub harcerskim skup się na tym, aby w tym szczególnym czasie wesprzeć rodziców swoich podopiecznych. Zarówno jeśli pracują lub pozostają z dziećmi w domu – Twoja pomoc i pomysły mogą okazać się nieocenione! Taką pomocą może być przygotowanie pomysłów na aktywności i zadania do wykonania przez dzieci w domu, które prześlesz rodzicom. Możesz śmiało wcielić je w plan pracy nieco go modyfikując. W Internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji między innymi na fanpejdżach dotyczących animacji dziecięcego czasu. To mogą być codziennie ilustracje tematyczne, zadania do wykonania (jak np. nauka), proste doświadczenia, czy drobna majsterka. Zbyt ogólne? Poniżej przykłady.

Zadania dla harcerzy podczas domowej kwarantanny

Doświadczenie, które krąży w sieci jako koronawirus z pieprzu (pepper coronavirus) szczególnie ciekawe, jeśli chcesz przekazać zuchom lub harcerzom w prosty i obrazowy sposób, dlaczego mycie rąk jest tak ważne podczas epidemii. Potrzebujesz: talerzyka, wody, pieprzu oraz mydła w płynie.
Do miseczki wlej wodę, a następnie wsyp pieprz. Poproś dziecko, by wsadziło do niego palec – pieprz przylepia się do niego podobnie jak wirus. Następnie dziecko zanurza palec w mydle i wsadza go jeszcze raz do miseczki – cząsteczki pieprzu gwałtownie uciekają na boki.

Drobna majsterka:

 • przygotuj karmnik dla ptaków (to nie tylko zabawa podczas jego tworzenia, ale też nauka podczas ich obserwacji),
 • przygotuj domowe instrumenty (tamburyn z kapsli, grzechotki z butelek),
 • zaprojektuj i zrób ozdoby na zbliżające się święta (można przesłać schemat kurek i ptaszków z origami).

Zadania do wykonania:

 • prowadź domowy pamiętnik codziennie zostawiając w nim jedną ilustrację tego, co działo się w ciągu dnia,
 • stwórz kartkę z dedykacją dla wszystkich chorych osób i poproś rodziców, by wrzucili ją do sieci,
 • wypierz samodzielnie mundur i spróbuj przyszyć brakujące guziki,
 • zrób teatr – przygotuj dla swojej rodziny przedstawienie,
 • codziennie spędź min. 2 h odrabiając lekcje.

Wędrownicy: wykorzystajcie komunikatory i…

 • zagrajcie w grę decyzyjną online – w sieci dostępne jest mnóstwo gotowych scenariuszy gier RPG. Należy jednak pamiętać o tym, by do jej prowadzenia odpowiednio się przygotować.
 • Wyjdźcie razem do muzeum i zróbcie tam grę – wiele instytucji kultury na całym świecie umożliwia zwiedzanie online. Oprócz tego Google Arts & Culture zapewnia nie tylko wirtualne zwiedzanie muzeów, ale oglądanie budowli takich jak Tadź Mahal.
 • Obejrzyjcie film lub sztukę teatralną dostępną w sieci, na podstawie której przeprowadzicie sąd nad problemem lub zwykłą dyskusję.
 • Korzystając z czasu spędzanego w domu, zróbcie wszyscy sprawność (***) i motywujcie się codziennie wysyłając na bieżąco to, co udało Wam się wykonać.
 • Wykorzystajcie ten czas na podsumowanie prób, rozpisanie nowych czy zmodyfikowanie dotychczasowych, które przez obecną sytuację stanęły w miejscu.

Podsyłaj swoim harcerzom i wędrownikom ciekawe inicjatywy. Dbaj o nich pytając o samopoczucie, czy poświęcając czas na krótką rozmowę. Wbrew pozorom w kwestii zbiórek nic się nie zmienia, choć tak naprawdę dookoła zmieniło się wszystko. Rzeczywistość, w której żyjemy jest wręcz idealna do tego, aby nie zaniechać spotkań w gronie przyjaciół. A fakt, że czasem się nudzimy lub chcielibyśmy wreszcie się z kimś spotkać – no cóż, musimy wierzyć, że ta sytuacja niebawem się skończy, a wtedy pobiegniemy na zbiórki z jeszcze większym szczęściem w sercu niż kiedykolwiek!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *