Lifestyle, Scouting, Travel

6. Miłuję przyrodę, więc ograniczam plastik.

„Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać” – co to właściwie znaczy? Ile razy podczas dyskusji i rozmów na temat 6. punktu Prawa Harcerskiego usłyszałeś, że harcerz nie powinien deptać trawy, wyrzucać papierków na ulicę i najlepiej to nie przypinać nic do drzew? Jasne, wszystko się zgadza, ale w obecnej rzeczywistości ten punkt oznacza znacznie więcej. Miłowanie przyrody to przecież także myślenie globalne, pogłębianie wiedzy na temat zmian klimatycznych, które można zaobserwować gołym okiem i poszukiwanie rozwiązań, w jaki sposób możemy coś zmienić.

Kilka istotnych faktów

Co roku, 22 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. W tym roku zwrócono szczególną uwagę na zanieczyszczenie środowiska plastikiem. Jeżeli segregujesz śmieci to i tak robisz więcej niż spora ilość Polaków, jednak jedynie 10 procent wyrzucanego plastiku zostanie wykorzystane ponownie. Czy wiesz, że produkcja foliowej torby to ok. 1 sekunda, a średni czas jej użytkowania to 25 minut? Co więcej – czas jej całkowitego rozłożenia to ok. od 100 do 400 lat! Torby foliowe są bardzo proste do wyeliminowania, jednak mimo to są jednym z największych źródeł zanieczyszczenia środowiska przez plastik.
Na pewno słyszeliście o idei zero waste, czyli stylu życia, który polega na próbie generowania jak najmniejszej ilości odpadów. Składa się z pięciu podstawowych zasad:

  • refuse (odmawiaj)
  • reduce (ograniczaj)
  • reuse (używaj ponownie)
  • recycle (recyklinguj)
  • rot (kompostuj).

Swoją drogą – czy przybliżenie tych faktów nie brzmi jak ciekawa inspiracja na zbiórkę?

Eko – drużyna? 4 proste kroki

Dobre nawyki jednej osoby to już wiele. Pamiętajcie jednak, że jako drużyna oddziałujecie na siebie i inspirujecie się wzajemnie. Co możecie robić i na co zwracać szczególną uwagę, by choć trochę dbać o środowisko? Jest na to kilka sposobów, a ich głównym motorem powinno być minimalistyczne i praktyczne podejście do wszystkiego co robicie!

Zacznijcie zwracać większą uwagę na materiały, które wykorzystujecie na zbiórkach lub organizowanych wydarzeniach.

Czy często nie jest tak, że wyrzucamy prawie pustą kartkę tylko dlatego, że jest lekko pobrudzona lub nie mamy co z nią zrobić? Albo kupujemy masę plastikowych kubków, zamiast poprosić każdego o przyniesienie własnego? Jeśli jesteśmy w temacie posiłków, to bardzo często na różnego rodzaju wyjazdach spotyka się zamówione jedzenie zapakowane w jednorazowe naczynia, mimo że harcerze posiadają ze sobą menażkę… Warto też zastanowić się, czy zabawy, które przeprowadzamy są konieczne i w ogóle celowe – np. gra polegająca na pękaniu balonów.

Promujcie praktyczne i trwałe gadżety.

Przyjemnie jest przywozić z biwaku, czy obozu pamiątki w postaci harcerskich gadżetów. Postarajcie się jednak, by były świetnej jakości i prezentowały się dobrze. Nie chodzi nam przecież o to, by leżały w kącie. Mogą być to np. butelki z filtrem, termosy obiadowe, torby na zakupy, worki na drobiazgi. W taki sposób każdy harcerz zyska praktyczną pamiątkę, która będzie towarzyszyć mu na co dzień.

Edukujcie siebie i innych.

Zbiórki dotyczące postępujących zmian klimatycznych i wskazówek, co możemy w związku z tym zrobić mogą być ciekawym cyklem w ciągu roku harcerskiego, a także inspiracją do podejmowania służby. Jeśli jesteście wędrownikami, możecie postarać się o zdobycie Odznaki Skautów Świata wybierając środowisko naturalne jako pole działania. W końcu „wędrownik jest przyjacielem całego świata” może oznaczać „wędrownik myśli globalnie”.

Na wyjazdach – nie zostawiajcie śladów.

Czy słyszeliście o programie #leavenotrace? To zbiór zasad odpowiedzialnej turystyki, a dokładniej etyki outdoorowej, , które zachęcają do tego, by nie pozostawiać śladów swojej obecności w przyrodzie. Chodzi m.in. o zabieranie ze sobą śmieci z miejsc biwakowania, bezpieczne palenie ognia, poruszanie się tylko i wyłącznie po wyznaczonych szlakach, szanowanie innych turystów i pamięć, że las to dom zwierząt. Przy temacie wyjazdów wspomnę jeszcze, że kupowanie wszelkich biletów online to nie tylko oszczędność papieru, ale i czasu!

Wierzę głęboko, że wiele drużyn kieruje się powyższymi krokami, pamiętajcie jednak, że eko – drużyna to przede wszystkim świadomy lider, którego codzienne wybory mogą być inspiracją dla podopiecznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *