Scouting

5 kroków do udanego naboru w szkole

Wakacje niestety się skończyły, ale przecież to nie wyklucza nowych przygód – rozpoczynamy rok harcerski! Dla wielu harcerzy to jeden z najciekawszych okresów w roku, jednak dla drużynowych nieustanne myślenie dotyczące tego, jak pozyskać nowe osoby do drużyny.

Pamiętaj, że nabór do drużyny nie jest jednorazowym wydarzeniem, lecz procesem. To, w jaki sposób go zaplanujesz i przeprowadzisz może okazać się kluczowe w jego skuteczności. Oczywiście nabór do drużyny różni się znacząco w zależności od metodyki, którą się zajmujesz. Poniższe wskazówki są ogólne, ale z pewnością ułatwią Ci odpowiednie podejście do planowania naboru, niezależnie od grupy wiekowej potencjalnych harcerzy lub zuchów. Zatem do dzieła!

Wymyśl przebieg naboru

Zanim ogłosisz światu, że chcesz zorganizować nabór do drużyny poznaj otoczenie, usiądź i dokładnie przemyśl, jak ma on przebiegać. Stwórz harmonogram działań i deleguj zadania swoim podopiecznym. Nabór nie jest tylko i wyłącznie sprawą drużynowego, lecz całej drużyny.

  • zaczynając rok harcerski z pewnością stworzysz plan pracy drużyny – uwzględnij w harmonogramie działania związane z pozyskiwaniem nowych członków, ustal datę zbiórki naborowej i dokładnie zaplanuj zbiórki oraz działania, które będą bezpośrednio po naborze – to, co dzieje się potem ma decydujący wpływ na to, ile osób zdecyduje się z Wami zostać, zacznij od dokładnego rozeznania otoczenia (np. szkoły) – sprawdź, czy nie działa tam już inna drużyna, a nauczyciele są przychylni harcerzom,
  • zastanów się, w jaki sposób informacja o naborze dotrze do potencjalnych harcerzy,
  • rozdysponuj zadania – nie musisz zajmować się wszystkim; możesz zlecić komuś stworzenie plakatu i jego druk, a niektórymi elementami zbiórki naborowej mogą zająć się zastępy,
  • zaplanuj spotkanie z dyrekcją szkoły, na którym opowiesz o planowanych działaniach,
  • spisuj wszystkie pomysły i przedstaw dyrekcji – bardzo możliwe, że oni także podsuną Ci garstkę przydatnych wskazówek.

Spotkaj się z dyrekcją szkoły

Umów się na spotkanie z dyrekcją szkoły, w której chcesz zrobić nabór. Weź ze sobą plan pracy drużyny i, jeśli to pierwsze Wasze spotkanie, zdjęcia najlepszych wyjazdów i działań. Przedstaw plan i harmonogram naboru – dobrze przemyślane działania i dostrzeżenie potencjalnych zagrożeń zbudują pozytywny obraz Twojej osoby. Jeśli jesteś młodym instruktorem, a to Twoje pierwsze tego typu spotkanie, możesz poprosić, by towarzyszył Ci ktoś bardziej doświadczony, kto pomoże Ci przejść przez etap rozmów i zadawania pytań.

Wypromuj wydarzenie

Zastanów się, w jaki sposób chcesz przekazać harcerzom informację o tym, że zbliża się zbiórka naborowa. Ta kwestia należy do Ciebie i możesz popisać się pomysłowością. Pamiętaj jednak, aby:

  • Poinformować rodziców. W przypadku młodszych metodyk nie zawsze możesz mieć pewność, że Twój potencjalny harcerz będzie pamiętać o tym, co dla niego planujesz. W takim wypadku najlepiej poinformować rodziców, którzy dodatkowo pomyślą za dziecko i dopilnują, by pojawiło się na zbiórce. W tym celu poproś nauczycieli, by na wywiadówkach przekazali informację rodzicom o planowanym naborze do drużyny.
  • Stworzyć plakaty, które rozwiesisz w szkole, domu kultury lub innym miejscu cieszącym się zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Zadbaj o to, by był estetyczny i przyciągał uwagę. Ciekawe hasła, czy rzucające się w oczy zdjęcia z pewnością zwrócą uwagę wielu osób.
  • Pokazać, że harcerstwo idzie z duchem czasu. Młodzież, a w ostatnim czasie spora ilość dzieci posiada telefony komórkowe. Możesz pomyśleć o tym, by w ciekawy i tajemniczy sposób rozwiesić w szkole kody QR zawierające plakat naborowy lub informację o planowanym działaniu. Możesz także poprosić informatyków, by w salach informatycznych ustawili wygaszacze ekranów z informacją o naborze. W przypadku starszych metodyk świetnie sprawdzają się wydarzenia na Facebooku oraz posty.

Zbiórka naborowa

Przepis na idealną zbiórkę naborową nie powstał i nigdy nie powstanie, dlatego, że taka zbiórka to indywidualna kwestia każdego środowiska. Mogę jedynie doradzić Ci, na co zwrócić uwagę, by była skuteczna i trafiła do większości. Od samego początku zadbaj o integrację nowych osób z członkami drużyny. Jeśli jesteś drużynowym – od razu staraj się zapamiętywać imiona swoich podopiecznych. Uczestnicy bardzo to docenią i będą czuli się pewniej, a Ty ułatwisz sobie życie.

Zwróć też uwagę na to, by każdy był zaangażowany podczas zbiórki. Bierny obserwator analizuje wszystko i bardzo szybko wyrabia opinię na temat tego, co widzi. Nie daj mu zatem czasu na myślenie – zajmij jego czas zabawą! Pozwól uczestnikowi zbudować opinię na przeżyciach, nie obserwacjach. Zbiórka harcerska musi być atrakcyjna. Pokaż uczestnikom najbardziej interesujące aspekty harcerskiej działalności – nie opowiadaj o nich, pozwól im je doświadczyć.

Jeśli działacie w zastępach, zadbaj o to, by każda osoba znajdowała się we wstępnie przydzielonym zastępie. Dzięki temu drużyna jako całość wydaje się mniej zamknięta, a członkowie zastępu dodatkowo zajmą się nową osobą.

Utrzymaj poziom zbiórek

Ważność tego etapu zależy tak naprawdę od metodyki jednostki, którą prowadzisz. Zuchy i harcerze będą usatysfakcjonowani, kiedy na następnych zbiórkach będzie się sporo działo i będą mieć możliwość brania udział w nieoczywistych aktywnościach. O wiele większy problem pojawia się w drużynach wędrowniczych – młodzież „nie wkręci się” w metodykę słuchając o Prawie i Przyrzeczeniu. Pokaż im, że wędrownictwo to o wiele więcej niż tylko harcerstwo – to przygotowanie do dorosłego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *