Sprawności naszych Mam

W najbliższy wtorek (26 maja) obchodzimy wszystkim znany Dzień Matki – jest to święto, które powstało i obchodzone jest po to, by wyrazić szacunek oraz wdzięczność naszym Mamom. Pomyśleliśmy, że to świetny czas, żeby zastanowić się, skąd w ogóle wzięło się to święto i jaką rolę odgrywają Mamy w naszej harcerskiej rzeczywistości.

Skąd się wziął Dzień Matki?

Początków tego święta można dopatrywać się już w starożytności, kiedy to Rzymianie i Grecy otaczali kultem tzw. boginie – matki. Jednak najbardziej zbliżoną formą aktualnego święta, był zwyczaj o nazwie niedziela u matki charakterystyczny dla XVII – wiecznej Anglii. Święto to wypadało raz do roku – polegało na modlitwie, a także podarowaniu matkom słodyczy lub kwiatów, w zamian za błogosławieństwo wychowania. W Stanach Zjednoczonych początkiem tego święta były ustanowione Dni Matczynej Pracy, które na początku XX w. (po kilku modyfikacjach) stały się Dniem Matki. Przed wojną w Polsce, ten dzień był organizowany przez Polski Czerwony Krzyż, a data prawdopodobnie nie była stała.  Ale dlaczego wspominam o historii tego święta? Dlatego, że głównym celem jego powstania było dostrzeżenie pracy, jaką wykonuje każda mama i okazanie wdzięczności za trud włożony w wychowanie. Czy w obecnym biegu nie zapominamy przypadkiem o okazaniu wdzięczności tak po prostu, abstrahując od wymyślnych prezentów?

Mama z rękawem pełnym sprawności

Wertując plakaty Loesje natrafiłam kiedyś na hasło “Nie wierzę w superbohaterów, wierzę w moją mamę!”. No i racja – przecież nasze mamy to superbohaterki. W kontekście harcerstwa, można powiedzieć, że nasze mamy mają już wszystkie sprawności! To kuchmistrzynie, świetne logistyczki, mistrzynie gier, a także świetne organizatorki, panie domu, ogrodniczki i wiele innych! Nasze mamy każdego dnia stają na głowie, rezygnując czasem ze swoich planów, byśmy się rozwijali, spełniali marzenia oraz byli po prostu zdrowi i szczęśliwi! Nawet jeśli masz już dużo lat i zaangażowanie Twojej mamy nie jest już tak widoczne w każdym momencie, to przypomnij sobie kilka rzeczy…

Kto poświęcał czas, by zawozić Cię na zbiórki lub z nich odbierać? Kto odkładał pieniądze z myślą o Twoim udziale w wymarzonym obozie harcerskim?  Czy pamiętasz, kto z cierpliwością wybierał z Tobą Twój pierwszy plecak lub śpiwór na biwak? Kto robił kanapki na harcerskie wypady i przygotowywał przepyszny obiad, gdy należało wrócić z obozu? A kiedy na harcerskim wyjeździe trwała właśnie przygoda Twojego życia i nawet nie po drodze było Ci myśleć o domu – Twoja mama z pewnością zastanawiała się, czy u Ciebie wszystko w porządku, czy nie tęsknisz za bardzo i jak odnajdujesz się w grupie. 

Duma Mamy

Mamy w naszym harcerskim kontekście nie są całkiem niewidoczne, wręcz przeciwnie – są cichymi superbohaterkami, tylko wystarczy zdać sobie z tego sprawę. Wspierają nas, pozwalają spełniać marzenia i obserwują uważnie nasze kroki w samorozwoju, wierząc wbrew powszechnemu przekonaniu, że harcerstwo to nie tylko zabawa. Bardzo często to, co robimy w harcerstwie jest dla nich powodem do dumy i choć może nie wiesz, często opowiadają swoim koleżankom, co ostatnio robisz lub w co się angażujesz. A najpiękniejsze, choć często niedostrzeżone, jest to, że to kim jesteś, w dużym stopniu wynika z tego, co dała Ci Twoja mama i jakie decyzje podjęła.  

Prezent na Dzień Matki?

Jeśli zastanawiasz się, co jest najlepszym prezentem na Dzień Mamy – odpowiedź jest prosta: Twoja wdzięczność i okazanie jej. Raczej żadna mama nie oczekuje wdzięczności, bo to co robi jest dla niej instynktowne i naturalne, ale to wcale nie znaczy, że nie możesz jej zaskoczyć! W tym roku warto może skupić się na chwilach i wspomnieniach niż tylko na prezentach? Co możesz zrobić?

 • Napisz list, w którym opiszesz, za co jesteś wdzięczna/y swojej Mamie.
 • Przygotuj śniadanie i zjedzcie je wspólnie rozmawiając.
 • Wyręcz Ją w codziennych obowiązkach.
 • Powspominajcie i porozmawiajcie o Jej macierzyństwie (np. przeglądając stare zdjęcia).

Proste? No jasne, bo przcież w Dzień Matki chodzi o najprostsze rzeczy! Spędź z Nią chwilę w ciągu dnia i poświęć czas na zrozumienie miłości, którą Cię darzy i celebrowanie tej wyjątkowej relacji!

Plakietki nawet 20% taniej

Chcesz złożyć zamówienie na plakietkę drużyny? Świetnie, ponieważ właśnie uruchomiliśmy promocję na plakietki! Dla każdego środowiska, które złoży i opłaci zamówienie do 16.05.2020 (23.:59) przygotowaliśmy:

 • -10 % zniżki na naszywki haftowana,
 • – 20 % zniżki na plakietki sublimacyjne.

Sprawdź, jakie naszywki możemy przygotować dla Twojego zastępu, gromady, drużyny, szczepu czy hufca – zajrzyj na naszą stronę poświęconą naszywkom.

Na adres koszulki@scouties.pl prześlij nam informacje o wstępnej ilości, rozmiarze i planowanym wzorze plakietek. Z chęcią odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i przygotujemy wycenę. Możesz również skorzystać z poniższego formularza.

Bezpłatna wycena naszywek


Zgadzam się na przetwarzanie podanych danych w celu przygotowania oferty

W drużynie, ale z domu

W zeszłym tygodniu (11 marca) harcerski świat obiegła informacja, że praca śródroczna Związku Harcerstwa Polskiego została zawieszona do 31 marca. W tym samym czasie zadecydowano o zamknięciu szkół oraz uczelni. Wszystko po to, by zapobiegać zbyt szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W tym szczególnym czasie harcerstwo nie „idzie w odstawkę”, zwłaszcza jeśli chodzi o postawę niesienia bezinteresownej pomocy, czy pogodę harcerskiego ducha! Znajdujemy się w sytuacji, która dopadła nas nagle i ciężko było ją jednoznacznie przewidzieć, ale teraz nie należy do nas martwienie się – trzeba działać jak zwykle. Dzisiaj podpowiemy Wam, w jaki sposób możecie przeprowadzać zdalne zbiórki i aktywności dla swoich harcerzy.

Poszperaj w Internecie

Uczelnie i szkoły zostały zamknięte, a przed nami nie jawi się wizja szybkiego powrotu na zbiórki. Oczywistym jest, że Internet od zawsze był dla nas kopalnią inspiracji i nierzadko ratunkiem w alarmowych sytuacjach, ale nigdy wcześniej nie był aż tak wielkim sprzymierzeńcem nas harcerzy! W Internecie znajdziesz obecnie mnóstwo przedsięwzięć – od darmowej praktyki yogi, przez zwiedzanie muzeów, po webinaria i kursy online. Wykorzystaj to!

Przede wszystkim: wesprzyj rodziców harcerzy

Jeśli jesteś drużynowym zuchowym lub harcerskim skup się na tym, aby w tym szczególnym czasie wesprzeć rodziców swoich podopiecznych. Zarówno jeśli pracują lub pozostają z dziećmi w domu – Twoja pomoc i pomysły mogą okazać się nieocenione! Taką pomocą może być przygotowanie pomysłów na aktywności i zadania do wykonania przez dzieci w domu, które prześlesz rodzicom. Możesz śmiało wcielić je w plan pracy nieco go modyfikując. W Internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji między innymi na fanpejdżach dotyczących animacji dziecięcego czasu. To mogą być codziennie ilustracje tematyczne, zadania do wykonania (jak np. nauka), proste doświadczenia, czy drobna majsterka. Zbyt ogólne? Poniżej przykłady.

Zadania dla harcerzy podczas domowej kwarantanny

Doświadczenie, które krąży w sieci jako koronawirus z pieprzu (pepper coronavirus) szczególnie ciekawe, jeśli chcesz przekazać zuchom lub harcerzom w prosty i obrazowy sposób, dlaczego mycie rąk jest tak ważne podczas epidemii. Potrzebujesz: talerzyka, wody, pieprzu oraz mydła w płynie.
Do miseczki wlej wodę, a następnie wsyp pieprz. Poproś dziecko, by wsadziło do niego palec – pieprz przylepia się do niego podobnie jak wirus. Następnie dziecko zanurza palec w mydle i wsadza go jeszcze raz do miseczki – cząsteczki pieprzu gwałtownie uciekają na boki.

Drobna majsterka:

 • przygotuj karmnik dla ptaków (to nie tylko zabawa podczas jego tworzenia, ale też nauka podczas ich obserwacji),
 • przygotuj domowe instrumenty (tamburyn z kapsli, grzechotki z butelek),
 • zaprojektuj i zrób ozdoby na zbliżające się święta (można przesłać schemat kurek i ptaszków z origami).

Zadania do wykonania:

 • prowadź domowy pamiętnik codziennie zostawiając w nim jedną ilustrację tego, co działo się w ciągu dnia,
 • stwórz kartkę z dedykacją dla wszystkich chorych osób i poproś rodziców, by wrzucili ją do sieci,
 • wypierz samodzielnie mundur i spróbuj przyszyć brakujące guziki,
 • zrób teatr – przygotuj dla swojej rodziny przedstawienie,
 • codziennie spędź min. 2 h odrabiając lekcje.

Wędrownicy: wykorzystajcie komunikatory i…

 • zagrajcie w grę decyzyjną online – w sieci dostępne jest mnóstwo gotowych scenariuszy gier RPG. Należy jednak pamiętać o tym, by do jej prowadzenia odpowiednio się przygotować.
 • Wyjdźcie razem do muzeum i zróbcie tam grę – wiele instytucji kultury na całym świecie umożliwia zwiedzanie online. Oprócz tego Google Arts & Culture zapewnia nie tylko wirtualne zwiedzanie muzeów, ale oglądanie budowli takich jak Tadź Mahal.
 • Obejrzyjcie film lub sztukę teatralną dostępną w sieci, na podstawie której przeprowadzicie sąd nad problemem lub zwykłą dyskusję.
 • Korzystając z czasu spędzanego w domu, zróbcie wszyscy sprawność (***) i motywujcie się codziennie wysyłając na bieżąco to, co udało Wam się wykonać.
 • Wykorzystajcie ten czas na podsumowanie prób, rozpisanie nowych czy zmodyfikowanie dotychczasowych, które przez obecną sytuację stanęły w miejscu.

Podsyłaj swoim harcerzom i wędrownikom ciekawe inicjatywy. Dbaj o nich pytając o samopoczucie, czy poświęcając czas na krótką rozmowę. Wbrew pozorom w kwestii zbiórek nic się nie zmienia, choć tak naprawdę dookoła zmieniło się wszystko. Rzeczywistość, w której żyjemy jest wręcz idealna do tego, aby nie zaniechać spotkań w gronie przyjaciół. A fakt, że czasem się nudzimy lub chcielibyśmy wreszcie się z kimś spotkać – no cóż, musimy wierzyć, że ta sytuacja niebawem się skończy, a wtedy pobiegniemy na zbiórki z jeszcze większym szczęściem w sercu niż kiedykolwiek!

6. Miłuję przyrodę, więc ograniczam plastik.

„Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać” – co to właściwie znaczy? Ile razy podczas dyskusji i rozmów na temat 6. punktu Prawa Harcerskiego usłyszałeś, że harcerz nie powinien deptać trawy, wyrzucać papierków na ulicę i najlepiej to nie przypinać nic do drzew? Jasne, wszystko się zgadza, ale w obecnej rzeczywistości ten punkt oznacza znacznie więcej. Miłowanie przyrody to przecież także myślenie globalne, pogłębianie wiedzy na temat zmian klimatycznych, które można zaobserwować gołym okiem i poszukiwanie rozwiązań, w jaki sposób możemy coś zmienić.

Kilka istotnych faktów

Co roku, 22 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. W tym roku zwrócono szczególną uwagę na zanieczyszczenie środowiska plastikiem. Jeżeli segregujesz śmieci to i tak robisz więcej niż spora ilość Polaków, jednak jedynie 10 procent wyrzucanego plastiku zostanie wykorzystane ponownie. Czy wiesz, że produkcja foliowej torby to ok. 1 sekunda, a średni czas jej użytkowania to 25 minut? Co więcej – czas jej całkowitego rozłożenia to ok. od 100 do 400 lat! Torby foliowe są bardzo proste do wyeliminowania, jednak mimo to są jednym z największych źródeł zanieczyszczenia środowiska przez plastik.
Na pewno słyszeliście o idei zero waste, czyli stylu życia, który polega na próbie generowania jak najmniejszej ilości odpadów. Składa się z pięciu podstawowych zasad:

 • refuse (odmawiaj)
 • reduce (ograniczaj)
 • reuse (używaj ponownie)
 • recycle (recyklinguj)
 • rot (kompostuj).

Swoją drogą – czy przybliżenie tych faktów nie brzmi jak ciekawa inspiracja na zbiórkę?

Eko – drużyna? 4 proste kroki

Dobre nawyki jednej osoby to już wiele. Pamiętajcie jednak, że jako drużyna oddziałujecie na siebie i inspirujecie się wzajemnie. Co możecie robić i na co zwracać szczególną uwagę, by choć trochę dbać o środowisko? Jest na to kilka sposobów, a ich głównym motorem powinno być minimalistyczne i praktyczne podejście do wszystkiego co robicie!

Zacznijcie zwracać większą uwagę na materiały, które wykorzystujecie na zbiórkach lub organizowanych wydarzeniach.

Czy często nie jest tak, że wyrzucamy prawie pustą kartkę tylko dlatego, że jest lekko pobrudzona lub nie mamy co z nią zrobić? Albo kupujemy masę plastikowych kubków, zamiast poprosić każdego o przyniesienie własnego? Jeśli jesteśmy w temacie posiłków, to bardzo często na różnego rodzaju wyjazdach spotyka się zamówione jedzenie zapakowane w jednorazowe naczynia, mimo że harcerze posiadają ze sobą menażkę… Warto też zastanowić się, czy zabawy, które przeprowadzamy są konieczne i w ogóle celowe – np. gra polegająca na pękaniu balonów.

Promujcie praktyczne i trwałe gadżety.

Przyjemnie jest przywozić z biwaku, czy obozu pamiątki w postaci harcerskich gadżetów. Postarajcie się jednak, by były świetnej jakości i prezentowały się dobrze. Nie chodzi nam przecież o to, by leżały w kącie. Mogą być to np. butelki z filtrem, termosy obiadowe, torby na zakupy, worki na drobiazgi. W taki sposób każdy harcerz zyska praktyczną pamiątkę, która będzie towarzyszyć mu na co dzień.

Edukujcie siebie i innych.

Zbiórki dotyczące postępujących zmian klimatycznych i wskazówek, co możemy w związku z tym zrobić mogą być ciekawym cyklem w ciągu roku harcerskiego, a także inspiracją do podejmowania służby. Jeśli jesteście wędrownikami, możecie postarać się o zdobycie Odznaki Skautów Świata wybierając środowisko naturalne jako pole działania. W końcu „wędrownik jest przyjacielem całego świata” może oznaczać „wędrownik myśli globalnie”.

Na wyjazdach – nie zostawiajcie śladów.

Czy słyszeliście o programie #leavenotrace? To zbiór zasad odpowiedzialnej turystyki, a dokładniej etyki outdoorowej, , które zachęcają do tego, by nie pozostawiać śladów swojej obecności w przyrodzie. Chodzi m.in. o zabieranie ze sobą śmieci z miejsc biwakowania, bezpieczne palenie ognia, poruszanie się tylko i wyłącznie po wyznaczonych szlakach, szanowanie innych turystów i pamięć, że las to dom zwierząt. Przy temacie wyjazdów wspomnę jeszcze, że kupowanie wszelkich biletów online to nie tylko oszczędność papieru, ale i czasu!

Wierzę głęboko, że wiele drużyn kieruje się powyższymi krokami, pamiętajcie jednak, że eko – drużyna to przede wszystkim świadomy lider, którego codzienne wybory mogą być inspiracją dla podopiecznych.

5 kroków do udanego naboru w szkole

Wakacje niestety się skończyły, ale przecież to nie wyklucza nowych przygód – rozpoczynamy rok harcerski! Dla wielu harcerzy to jeden z najciekawszych okresów w roku, jednak dla drużynowych nieustanne myślenie dotyczące tego, jak pozyskać nowe osoby do drużyny.

Pamiętaj, że nabór do drużyny nie jest jednorazowym wydarzeniem, lecz procesem. To, w jaki sposób go zaplanujesz i przeprowadzisz może okazać się kluczowe w jego skuteczności. Oczywiście nabór do drużyny różni się znacząco w zależności od metodyki, którą się zajmujesz. Poniższe wskazówki są ogólne, ale z pewnością ułatwią Ci odpowiednie podejście do planowania naboru, niezależnie od grupy wiekowej potencjalnych harcerzy lub zuchów. Zatem do dzieła!

Wymyśl przebieg naboru

Zanim ogłosisz światu, że chcesz zorganizować nabór do drużyny poznaj otoczenie, usiądź i dokładnie przemyśl, jak ma on przebiegać. Stwórz harmonogram działań i deleguj zadania swoim podopiecznym. Nabór nie jest tylko i wyłącznie sprawą drużynowego, lecz całej drużyny.

 • zaczynając rok harcerski z pewnością stworzysz plan pracy drużyny – uwzględnij w harmonogramie działania związane z pozyskiwaniem nowych członków, ustal datę zbiórki naborowej i dokładnie zaplanuj zbiórki oraz działania, które będą bezpośrednio po naborze – to, co dzieje się potem ma decydujący wpływ na to, ile osób zdecyduje się z Wami zostać, zacznij od dokładnego rozeznania otoczenia (np. szkoły) – sprawdź, czy nie działa tam już inna drużyna, a nauczyciele są przychylni harcerzom,
 • zastanów się, w jaki sposób informacja o naborze dotrze do potencjalnych harcerzy,
 • rozdysponuj zadania – nie musisz zajmować się wszystkim; możesz zlecić komuś stworzenie plakatu i jego druk, a niektórymi elementami zbiórki naborowej mogą zająć się zastępy,
 • zaplanuj spotkanie z dyrekcją szkoły, na którym opowiesz o planowanych działaniach,
 • spisuj wszystkie pomysły i przedstaw dyrekcji – bardzo możliwe, że oni także podsuną Ci garstkę przydatnych wskazówek.

Spotkaj się z dyrekcją szkoły

Umów się na spotkanie z dyrekcją szkoły, w której chcesz zrobić nabór. Weź ze sobą plan pracy drużyny i, jeśli to pierwsze Wasze spotkanie, zdjęcia najlepszych wyjazdów i działań. Przedstaw plan i harmonogram naboru – dobrze przemyślane działania i dostrzeżenie potencjalnych zagrożeń zbudują pozytywny obraz Twojej osoby. Jeśli jesteś młodym instruktorem, a to Twoje pierwsze tego typu spotkanie, możesz poprosić, by towarzyszył Ci ktoś bardziej doświadczony, kto pomoże Ci przejść przez etap rozmów i zadawania pytań.

Wypromuj wydarzenie

Zastanów się, w jaki sposób chcesz przekazać harcerzom informację o tym, że zbliża się zbiórka naborowa. Ta kwestia należy do Ciebie i możesz popisać się pomysłowością. Pamiętaj jednak, aby:

 • Poinformować rodziców. W przypadku młodszych metodyk nie zawsze możesz mieć pewność, że Twój potencjalny harcerz będzie pamiętać o tym, co dla niego planujesz. W takim wypadku najlepiej poinformować rodziców, którzy dodatkowo pomyślą za dziecko i dopilnują, by pojawiło się na zbiórce. W tym celu poproś nauczycieli, by na wywiadówkach przekazali informację rodzicom o planowanym naborze do drużyny.
 • Stworzyć plakaty, które rozwiesisz w szkole, domu kultury lub innym miejscu cieszącym się zainteresowaniem dzieci i młodzieży. Zadbaj o to, by był estetyczny i przyciągał uwagę. Ciekawe hasła, czy rzucające się w oczy zdjęcia z pewnością zwrócą uwagę wielu osób.
 • Pokazać, że harcerstwo idzie z duchem czasu. Młodzież, a w ostatnim czasie spora ilość dzieci posiada telefony komórkowe. Możesz pomyśleć o tym, by w ciekawy i tajemniczy sposób rozwiesić w szkole kody QR zawierające plakat naborowy lub informację o planowanym działaniu. Możesz także poprosić informatyków, by w salach informatycznych ustawili wygaszacze ekranów z informacją o naborze. W przypadku starszych metodyk świetnie sprawdzają się wydarzenia na Facebooku oraz posty.

Zbiórka naborowa

Przepis na idealną zbiórkę naborową nie powstał i nigdy nie powstanie, dlatego, że taka zbiórka to indywidualna kwestia każdego środowiska. Mogę jedynie doradzić Ci, na co zwrócić uwagę, by była skuteczna i trafiła do większości. Od samego początku zadbaj o integrację nowych osób z członkami drużyny. Jeśli jesteś drużynowym – od razu staraj się zapamiętywać imiona swoich podopiecznych. Uczestnicy bardzo to docenią i będą czuli się pewniej, a Ty ułatwisz sobie życie.

Zwróć też uwagę na to, by każdy był zaangażowany podczas zbiórki. Bierny obserwator analizuje wszystko i bardzo szybko wyrabia opinię na temat tego, co widzi. Nie daj mu zatem czasu na myślenie – zajmij jego czas zabawą! Pozwól uczestnikowi zbudować opinię na przeżyciach, nie obserwacjach. Zbiórka harcerska musi być atrakcyjna. Pokaż uczestnikom najbardziej interesujące aspekty harcerskiej działalności – nie opowiadaj o nich, pozwól im je doświadczyć.

Jeśli działacie w zastępach, zadbaj o to, by każda osoba znajdowała się we wstępnie przydzielonym zastępie. Dzięki temu drużyna jako całość wydaje się mniej zamknięta, a członkowie zastępu dodatkowo zajmą się nową osobą.

Utrzymaj poziom zbiórek

Ważność tego etapu zależy tak naprawdę od metodyki jednostki, którą prowadzisz. Zuchy i harcerze będą usatysfakcjonowani, kiedy na następnych zbiórkach będzie się sporo działo i będą mieć możliwość brania udział w nieoczywistych aktywnościach. O wiele większy problem pojawia się w drużynach wędrowniczych – młodzież „nie wkręci się” w metodykę słuchając o Prawie i Przyrzeczeniu. Pokaż im, że wędrownictwo to o wiele więcej niż tylko harcerstwo – to przygotowanie do dorosłego życia.